زنی که برای رویاهایش ایستاد

                               به خاطر صد سالگی سیمون دوبوار با کمی تاخیر        

                                            

دوبوار چنان در جهان شناخته‌شده است که سخن گفتن از او در این‌جا ، نمی‌تواند حرف تازه‌ای داشته باشد . او زنی ست که چون رویا هایش زندگی کرد .یک زندگی صادقانه و سرشار .همه‌ی چیزی را که در ابتدا تنها رویایی به نظر می‌رسید ، تمام و کمال در زندگی‌اش طی کرد .او گرچه در زمان خود سنت شکنی بود که زنان و مردان زیادی را که ترس از به‌خوردن نظم و باورهای پیشینشان داشتند ، ترساند ، اما چنان به اندیشه‌های خود ایمان داشت که بعد ها همان‌ها راه درست زیستن را آموختند ، درست زیستن و از آن مهمتر با صداقت زیستن .

من این زن را دوست دارم و همواره نامش با احترام در یادم هست ، کسی که با پدرش و باورهایش جنگید ، عشق را تجربه‌کرد و لذت زیستن یک زندگی پرفراز و نشیب را در لذت آزادی و هنر یافت .او هم‌پای مردی بود که حتی در زمان خودش ، یکی از مشهورترین چهره‌ی زمانه بود ، با این وجود نه تنها در وجود او حل نشد که بر آرمان‌های خود _ که آرمان‌هایی مشترک بین او و سارتر بود _ باقی ماند . هیچ ‌وقت به چیزی که دوست نداشت ، تظاهر نکرد. دوستی بین او  و سارتر یکی از رشک برانگیزترین دوستی‌های تاریخ انسانی است،سرشار از شور و شعور .

                                              

او در جایی به نقل از پاژ می نویسد :» خداوند برای آزادی به قدری احترام قائل است که ترجیح داده مخلوقاتش آزاد باشند تا مبرا از گناه.»

 

Advertisements

41 پاسخ به ‘زنی که برای رویاهایش ایستاد

Add yours

 1. عجلو به صلاة نگام
  و
  چادر روي اذان صدا گرفت
  كلاغ شهر را غسل
  مرد در دلمه مي زند
  بيا پژواك كاشي مي كند
  آيينه در چروك سحر مي شود
  از فلفل
  تن با كو ؟
  از مرد
  سزمين بُكش
  روي شيار
  لبخند / نگاه / من
  بشكن

  ماه را هميشگيِ خاك لابه لاي پوتين ها سق مي كشد

 2. برعكس آنچه در دنياي ما و بالاخص جامعه ما روي مي دهد تنها چيزي كه مهم نيست آزادي انسان است و مي خواهند در تنگنا و فشار ما را از گناه دور كنند.به اراده ما احترام نمي گذارند و قانون از پيش تعيين شده و بر اساس شعور چند دهه ي قبل را به ما تحميل مي كنند و برداشت هاي مذهبي چند صد ساله قبل را مي خواهند جزء باورمان كنند و اينها همه يعني از دست دادن هويت و نبود آزادي.
  مرد و زن بايد به مانند دبوارو باشند تا جامعه زنده بماند.

 3. با سلام
  خوش به حالش
  انسان زمانی به این درجه از درک می رسد که خودش را شناخته باشد
  خوب بیاید ما هم سعی کنیم که خود را بیشتر بشناسیم تا دیگران و اطراف خود را بهتر درک کنیم
  ممنون

 4. و ما هم چقدر زن هایی و مردهایی را داشتیم که آزاد بودند یا دوست داشتند که آزاد باشند ولی در زیر بار تعصب های احمقانه و قراردادهای اجتماعی کمر شکستند.
  اینجا کجاست و آنجا کجا ؟ مگر ما در کدام قرن و سال و ساعت و روز سیر می کنیم که اینهمه دوریم از همه ی آنچه شایسته ماست .
  سیمون هر چه بود » کرگدن » نبود …
  چه خوب به خاطرمان می آوری محبوبه ی عزیز آن چه را که دیر به یاد می آوریم
  موفق باشی

 5. شرح مختصر : چندی است آن سوی دنیا شاهد پویایی گونه ای از ادبیات با نام Prose poem است ، به صورتی که حتی مجله هایی تخصصی با این نام را به خود اختصاص داده است . شاید ترجمه ی Prose poem به «شعر نثر» ترجمه ی مناسبی نباشد چرا که تا کنون شعرهای نثرگونه یا نثرهای شعر گونه ی بسیاری با قوت و ضعف مربوط به خود در زبان فارسی ارائه شده است که هیچ کدام ، نشانه های گونه ی مذکور را ندارند . «اتاق سی ان جی شرح ما وقع» به زعم بعضی منتقدین از جمله سید احمد نادمی و ضیاءالدین ترابی به عنوان نزدیکترین نمونه فارسی به Prose poem اخیرا روانه بازار کتاب ایران گردیده است . همچنین در خصوص سایر مشخصات این کتاب می توان از نام آن یاد کرد ؛ «اتاق سی ان جی» به محتوای 100 صفحه ای خود اشاره دارد که شامل 100اتاق گاز می باشد ، اتاقهایی که با وجود سوخت پاک ، همچنان به مرگ می انجامانند .
  در مقدمه ی این کتاب آمده است : همه ی مشاهداتی که از این پس خواهید داشت ، تنها در زبان رخ داده اند . ما به واقع در «شرح ما وقع» از یک جهان متفاوت ، مطلع خواهیم شد .
  البته به زعم نویسنده این یک موضوع کاملن بومی است و ربطی به آن سوی دنیا ندارد .

 6. آری گاهی دوستی هایی را می بینی که در حین عشق و همراهی، هر کدام به تنهایی دغدغه ای دارند که دیگری به رشدشان کمک می کند، دغدغه هایی که یکی نیستند ولی به یک جا اشارت دارند، به انسان.
  برای خویش و دیگران همیشه آرزو می کنم که این گونه زنده گی کنیم، سختی اش را می دانم ولی از این ارزو به خاطر سختی اش نمی گذرم.
  برای شما نیز همین را آرزو می کنم.

 7. دنیای ما دنیای حساب و کتاب است. این جور دوستی ها و این جور صداقت ها هم خیلی خرج برمی دارد …. همه مان تحسینش می کنیم دوستش داریم و شاید حتی حسودی اش را می کنیم اما هیچکدام جرات این جور دوستی را نداریم.
  دست کم من که ندارم.

 8. سلام خانم موسوی
  من کارهای دوبورا دوست دارم اگرچه فمنیست است ولی فمنیست درست حسابی و قصد فریب افکار را برای رسیدن به هدفش ندارد . تنها من برداشتم این است که دوبوار مثلن در تصاویر زیبا فضای انتخابی را زیادی از اطراف خودش برمی دارد . اگر فرصت دست دهد نظرم را در باره این کتاب خواهم نوشت

 9. «دوستی بین او و سارتر یکی از رشک برانگیزترین دوستی‌های تاریخ انسانی است،سرشار از شور و شعور »

  سلام
  دقیقا موافقم. کتاب جنس دوم ش غوغایی ست که هنوز هم تمام نشده
  ببخشید که دیر آمدم این سیستم بلاگفا ما رو خبردار نکرد که آپدیت کردید

 10. من شما رو لينك كردم.به عنوان بوشهري درسته ديگه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟. بوشهرين ديگه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  مسابقه ی ماهیانه . نظر خودتون رو اعلام کنید.
  عکس اقای محمودی رو هم که فعلا تو وبلاگم نیست می تونید تو وبلاگ خودشون ببینید. تو لینکهام هست
  ممنون
  تا بعد
  تبادل لينك
  بهترین ها

 11. سلام.از بس که رفته ام وبازگشته ام دیگر رویی برای دعوت کردن دوباره تان نداشتم ولی کامنتتان را جایی دیدم و این شد که میبینید!خانم سیمون دوبوار را نمیشناسم ولی جمله ای که از ایشون نقد رده بودید خیلی تکاندهنده و تاثیر گذار بود.شاد زی

 12. ارج گذاشتن به امثال خانم » دوبوار» در فرانسه و » رزا لوکزامبورگ » در آلمان و امثال ایشان از آن نظر اهمیت دارد که در دورانی که زنان اروپایی هنوز از حقوق برابر با مردان برخوردار نبودند آنان با دفاع جانانه ای که از حقوق زنان به عمل می آوردند ، در عین حال آنها را حول منافع مشترکی که در عین حال با منافع کل جامعه بشری نیز هماهنگی داشت گرد آورده و از تلاش مایوس نمی شدند و نتیجه اش را هم به هر حال به دست آوردند .اما حرکت فمینیستی که امروز در بسیاری نقاط دنبال می شود . بیش از آنکه به دنبال کسب حقوق برابر برای زنان باشد . بیشتر به دنبال ایجاد تضاد میان زن و مرد است و کسب آزادی هایی که بیشتر بنیاد خانواده و اخلاق را سست می کند تا زنان را به حقوق اجتماعی خود آگاه . . .


  عجیب این که اتهامی که به دوبوار وارد می شد همین نکته ای ست که مطرح نموده اید : سست شدن بنیان خانواده و اخلاق! هیچ معلوم نیست که چرا در این جا هروقت سخن از برابری فرصت ها بین زن و مرد پیش می آید این زن ها هستند که باید محافظ خانواده و اخلاق باشند و نه مردها . به این موضوع توجه کرده ایم ؟ از این نظر ما هنوز در اروپای اوایل قرن نوزده و چه بسا پیش تر از آن بسر بریم .

 13. سلام دوست عزیز
  حمله ی پایانی به نقل از پاژ : خداوند برای آزادی به قدری احترام قائل است که ترجیح می دهد مخلوقاتش آزاد باشند تا مبرا از گناه..
  بسیار ژرف و زیباست .
  سپاس از توضیحات خوبتان

 14. سلام خانم موسوی عزیز ممنون که بیاد ما اوردید سیمون دوبوار بزرگ را تا یکبار دیگر شاد باشیم از انسان بودن خود داستان کوتاه شما رو خوندم اما شاید چون وقتش گذشته چیزی نمی گم همینقدر بدانید خردک نقدی بر ان دارم در وبلاگ خرس منتظر نقد و نظر شما هستم بر دو کار کوتاه از خودم تشریف بیارید بدرود

 15. سلام
  وبلاگ زیبایی دارید. به وبلاگ من هم سر بزنیدو رای دهید و در صورت تمایل به تبادل لینک در بخش نظرات وبلاگ نظر خود را اعلام کنید.
  وبلاگ من را با نام «اعتماد88» لینک کنید.

 16. سلام
  بهترين جمله ي دوبوار كه بسيار از آن لذت بردم و مي برم:
  سيمون دوبوار در رابطه با نظر فمينيست هاي سياسي مي گويد؛»زنان بر خلاف سياهپوستان، نه يك اقليتند و نه مانند پرولتاريا، محصول تاريخ.
  و البته آن دوستي رشك بر انگيز كه هرگز آن دو را به اسارت ازدواج گرفتار نكرد…

 17. سلام
  همیشه به سارتر بخاطر رابطه اش با این زن بزرگ حسودی کرده ام!

  پاتوق ادبی پس از یک ماه و نیم تعطیلی با داستان» فقط یکی، نه بیشتر» از حسین پورستار به روز است و منتظر نقدهای همیشه داغ و چسبان شما.

 18. خانم بهبهانی جایزه دوبواری را برد بخاطر مبارزاتش برای ازادی افسوس که دست شان هم بجایی از این ازادی نمی رسد.
  راستی خواهشمندم این داستان سنگ لحد رو برام نقد کنی. ممنون می شم.
  از ازادی هفتان چه خبر؟
  وای چقدر از این بابت کفری ام و عصبانی.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

بالا ↑

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: